Dzisiejszy krajobraz automatyki przemysłowej nie różni się zbytnio od sytuacji z opowiadania o Złotowłosej. Przedsiębiorstwa dysponują mnóstwem opcji rozwiązań w zakresie szaf sterowniczych i rozdzielnic, a coraz bardziej konkurencyjni producenci działający na globalnym rynku oferują szafy sterownicze idealnie dopasowane do wdrażanych przez nich zastosowań.
Niektóre szafy sterownicze są zbyt małe. Inne są zbyt duże. Jeszcze inne wymagają długich terminów realizacji lub skomplikowanego montażu, nie są kompatybilne z systemami klimatyzacji czy aktualnie wykorzystywanymi szafami sterowniczymi. Bez względu ma to, czego im brak, zbyt wielu producentów przemysłowych wciąż bierze udział w pogoni za idealną szafą sterowniczą.
I tu należy zadać sobie pytanie: co to znaczy, że szafa sterownicza jest idealna? Jaka musi być szafa sterownicza, aby zmniejszyć poziom złożoności w branżach bogatych w różnorodne warianty, gdzie standaryzacja przemysłowych rozwiązań w zakresie automatyki jest kluczowa dla optymalnej wydajności, rozwoju i realizacji celów biznesowych?
Odpowiedzią są wolnostojące szafy sterownicze z nowego systemu VX SE Rittal. Podobnie jak tak pożądana przez Złotowłosą miska doskonałej owsianki, szafy VX SE to odpowiedni wybór dla firm szukających zoptymalizowanej, wszechstronnej i przyjaznej dla użytkownika szafy sterowniczej, która będzie pełniła funkcję konia pociągowego ich architektury automatyki przemysłowej.
Najpierw musimy zrozumieć stojące przed prefabrykatorami przemysłowymi wyzwania w zakresie ochrony wrażliwych systemów elektronicznych napędzających procesy produkcyjne. Bez względu na to, czy mówimy o ogrzewaniu i chłodzeniu szaf sterowniczych, czy o ograniczonej przestrzeni będącej wyzwaniem dla producentów stosujących duże szafy, istnieją pewne kwestie, które firmy muszą wziąć pod uwagę, aby wybrać szafę sterowniczą odpowiednią do stawianych przed nią zadań.
Zatem jaka szafa sterownicza została zaprojektowana w celu spełnienia tych wymagań? – Nowa szafa VX SE Rittal, która w pięciowymiarowym podejściu do projektowania i inżynierii pozwala wynieść dostosowanie do indywidualnych potrzeb, niezawodność, łatwość wdrożenia i wszechstronność na zupełnie nowy poziom.
Wydajne projektowanie procesów: Firmy Rittal i EPLAN łączą koncepcję modułowości z potężnym oprogramowaniem CAE, umożliwiającym optymalizację prac projektowych, procesu zamówieniowego, produkcji i działań w zakresie projektowania oraz produkcji szaf sterowniczych i rozdzielnic. Platformy EPLAN Data Portal i ProPanel umożliwiają uproszczone projektowanie i współpracę na podstawie schematów w ramach konfiguratora RiPanel, natomiast dzięki oprogramowaniu EPLAN Smart Wiring możliwa jest w pełni zautomatyzowana produkcja i tworzenie cyfrowych bliźniaków. Ta pełna kompatybilność umożliwia płynną integrację, minimalizującą przestoje i przerwy w produkcji.
Znacznie poprawiona niezawodność: Jednoczęściowa konstrukcja korpusu szafy sterowniczej VX SE zapewnia maksymalną stabilność i sztywność skrętną, co daje odporność na surowe warunki środowiskowe. Jednoczęściowa konstrukcja korpusu eliminuje odstępy i pomaga osiągnąć stopnie ochrony IP66 i NEMA 4/4X oraz atesty UL i cUL, umożliwiające stosowanie na całym świecie. Natychmiast kompatybilne rozwiązania w zakresie klimatyzacji, takie jak wentylatory filtrujące firmy Rittal, napędzają efektywną energetycznie klimatyzację, aby przedłużała okresy eksploatacji elektroniki znajdującej się w szafach sterowniczych. Łatwość integracji i montażu grzałek szaf sterowniczych, mających na celu zapobieganie uszkodzeniom powodowanym przez mróz, lód lub inne zjawiska związane z niską temperaturą, sprawia, że szafy sterownicze VX SE można stosować w prawie wszystkich warunkach środowiskowych.
Inteligentny, zoptymalizowany montaż: Szafy sterownicze VX SE ułatwiają integrację z istniejącymi systemami dzięki kompatybilności z wolnostojącymi szafami TS 8 i VX 25 i akcesoriami systemowymi TS jak i VX. Elastyczny montaż drzwi, możliwość łatwego mocowania bez dodatkowej obróbki i elastyczne prowadzenie kabli znacznie redukują przestoje potrzebne na wdrożenie.
Szybsza obsługa: Skrócony czas montażu i czynności ręcznych związanych z montażem szafy sterowniczej ma kluczowe znaczenie dla optymalnej efektywności. Dzięki wyeliminowaniu akcesoriów do uszczelniania, łączenia szeregowego i maskownic do płyt montażowych, w przypadku szaf VX SE znacznemu skróceniu ulega czas procesu zamawiania oraz prefabrykacji. Prowadzenie kabli jest jeszcze bardziej uproszczone dzięki konstrukcji podwójnej krawędzi pokrywy blachy przepustowej – pomaga zapobiegać zginaniu się kabli nawet pod dużymi obciążeniami. Pełne ścianki boczne, dach i możliwość zastąpienia do trzech połączonych szeregowo szaf sterowniczych pozwala zmaksymalizować przestrzeń w Twoim zakładzie, z naciskiem na szybką, przyjazną dla użytkownika integrację.
Wszechstronne rozwiązania: Zazwyczaj w hali produkcyjnej nic nie jest łatwe, ale szafa sterownicza VX SE maksymalizuje wszechstronność i zakres zastosowań. Wysokie stopnie ochrony – do IP 66/NEMA 4 lub 4X, szeroki zakres rozmiarów i wielość opcji wyboru materiału sprawiają, że szafy sterownicze VX SE to doskonałe rozwiązanie do szerokiego zakresu zastosowań. Głębokości 300 mm, dostępność od ręki i elastyczne opcje obróbki w miejscu instalacji czynią szafy VX SE najlepiej adaptowalnymi, wolnostojącymi szafami sterowniczymi spośród obecnie dostępnych na rynku.
Nie zawsze morał z bajki można przełożyć na realia automatyki przemysłowej, jednak dobrze widać, że VX SE to odpowiedni system wolnostojących szaf sterowniczych, który pojawił się we właściwym czasie. Tym co odróżnia szafy VX SE od innych wolnostojących szaf sterowniczych dostępnych na rynku, jest pełna elastyczność adaptacji do dowolnego zastosowania, płynnej integracji z dowolną istniejącą architekturą i uproszczenie złożonego procesu prefabrykacji dzięki:
szerokiemu zakresowi wymiarów (głębokość 300 mm i szerokość do 1800 mm).