Eugen Franzen, szef zespołu montażu mechanicznego w spółce Controller Steuerungstechnik GmbH, pracuje od niedawna z nowym systemem szaf sterowniczych VX25 firmy Rittal. Spółka ta należy do grupy Schaper, która jest producentem aparatury sterowniczej i rozdzielczej. Franzen od razu zwrócił uwagę na prawie niezauważalny szczegół, który zrobił na nim ogromne wrażenie. „Dzięki ponumerowanym otworom w nowym profilu ramy możemy dokładnie określić, gdzie zamontować elementy zabudowy” – zauważył. Co więcej, możemy montować szyny nośne lub wsporcze do kabli w każdej szafie sterowniczej na tej samej wysokości. „Wcześniej takie działania kosztowały nas dodatkową pracę, a to wiązało się z kosztami, których w przyszłości nie będziemy już ponosić” – podsumowuje Franzen.
Nils Mentrup, kierownik techniczny Schaper Steuerungstechnik GmbH, cieszy się natomiast ze wszystkich rozwiązań, które pozwalają oszczędzić czas, gdy rośnie liczba zamówień. Stawiają one firmę pod dużą presją czasu i kosztów, zaś mała liczba pracowników utrudnia jej funkcjonowanie. Wyjściem z tej sytuacji jest zautomatyzowanie produkcji i zarazem zwiększenie jej efektywności poprzez zaoszczędzenie czasu przeznaczonego na montaż komponentów i systemów.
W ubiegłym roku hala produkcyjna Schaper Steuerungstechnik GmbH w Herford została rozbudowana, a jej powierzchnia uległa dwukrotnemu zwiększeniu. Aktualnie znajdują się w niej pierwsze urządzenia sterownicze, które zostały opracowane na bazie nowej szafy sterowniczej VX25 firmy Rittal. Metnrup i Franzen wraz ze swoimi zespołami przetestowali nowy system. „Poprzedniczka, TS8, była dobrą szafą sterowniczą. Dlatego byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, że w VX25 pomyślano o wielu nowych ulepszeniach” – mówi Mentrup. Jedną z najważniejszych zalet nowej szafy sterowniczej jest według niego niewielka ilość części. „To od razu zauważalne po uproszczeniu zarówno w naszym magazynie, jak i w magazynach poszczególnych projektów, które tworzymy bezpośrednio przy stanowiskach pracy” – dodaje Mentrup.
„Szafa stała się stabilniejsza – to jeden z największych plusów” – podkreśla Franzen. Monterzy podczas zabudowy szafy sterowniczej wchodzili do środka, co powodowało uginanie się podłogi. W nowej szafie sterowniczej płyta podłogowa została ulepszona w taki sposób, by monterzy nie musieli się już o to martwić. Franzen dodatkowo podkreśla:
„Rama jest skonstruowana tak, że między nią a płytą podłogi nie ma żadnej przerwy. W przeszłości często zdarzało się, że wpadała tam np. śrubka.”
Kolejnym uproszczeniem są nowe zawiasy, które umożliwiają łatwy montaż i demontaż szafy sterowniczej. Ponadto, w szafie zostały uwzględnione wszystkie niezbędne ścieżki i otwory do przeprowadzania kabli. Dotyczy to m.in. większych rozdzielni, w których okablowania instalowane są w kilku szafach sterowniczych. „Wyjmujemy drzwi szafy sterowniczej nawet wtedy, kiedy nie jest przewidziana obróbka mechaniczna na jednym z naszych centrów obróbczych Perforex. W ten sposób montaż okablowania jest łatwiejszy” – wyjaśnia Frenzen.
„W VX25 szyny pasują zarówno do pionowych, jak i poziomych elementów ramy. Mogą być również montowane z boku i tyłu” – podkreśla kolejną zaletę Franzen. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość przykręcania szyny od tyłu, po zainstalowaniu w szafie płyty montażowej. Co więcej, montaż wszystkich komponentów zabudowy czy ścian jest łatwiejszy i może wykonać go… tylko jedna osoba!
Przejście na nowy system szaf sterowniczych VX25 przebiegło w firmie bardzo szybko i bezproblemowo. Rittal udostępnił przewodnik, który pozwala na łatwą zamianę. Przy pomocy internetowego narzędzia można sprawnie przekonwertować listę części z projektów utworzonych na bazie TS8 na wykaz odpowiadający modelowi VX25. Starą listę części w popularnym formacie Excela wczytuje się metodą drag & drop, a następnie pojawia się nowy spis, który można bezpośrednio pobrać. Ponadto, wirtualny projekt zabudowy w 3D można wykonać w programie narzędziowym Eplan Pro Panel.
„Po tym jak prawie ukończyliśmy dwie pierwsze duże instalacje z nowymi szafami sterowniczy-mi, z pewnością mamy już opanowaną tę zmianę. Pomocne było również to, że doradcy Rittal byli na miejscu, kiedy rozpoczęliśmy realizację pierwszej rozdzielni VX25” – mówi Mentrup.
Firma przygotowuje już kolejne etapy automatyzacji. W przyszłości kod QR, który umieszczony jest na częściach płaskich, zostanie wykorzystany do przyporządkowania danego elementu do właściwej szafy. Oznaczać to będzie koniec stosowanych do tej pory ręcznie opisywanych naklejek. W przyszłych projektach kierownik techniczny chce postawić na całkowicie nowy system szaf sterowniczych. Potrzeba jednak przed tym odbyć wiele rozmów z klientami, których projekty są ciągle przygotowane na systemie TS8.
„Będziemy promować system VX25 wśród naszych klientów i jestem pewien, że również oni szybko dostrzegą korzyści VX25” – podsumowuje z przekonaniem Mentrup.
Więcej informacji o szafie sterowniczej VX25 znajdą Państwo na tej stronie
Zachęcamy również do obejrzenia filmu o wykorzystaniu szaf sterowniczych VX25 w Schaper Group