Wchodząc do większości zakładów produkcyjnych, prawdopodobnie zobaczysz klimatyzatory jednego rodzaju. Klimatyzatory sprężarkowe – najczęściej spotykany rodzaj klimatyzatora w środowisku przemysłowym – wykorzystują środek chłodniczy w różnej formie i sprężarkę w celu zapewnienia chłodzenia sprzętu elektronicznego o krytycznym znaczeniu, zasilającego procesy automatyki przemysłowej.
Jak jednak wygląda to w zakładach produkcyjnych o ograniczonej przestrzeni? Czy, na przykład, w środowiskach produkcyjnych, znajdujących się w odległej lokalizacji lub w surowych warunkach środowiskowych? W jaki sposób w tych warunkach zapewnić niezawodne chłodzenie?
Tutaj do gry wkracza chłodzenie termoelektryczne, oferujące kilka unikalnych możliwości stworzenia infrastruktury klimatyzacji. Można je łatwo zintegrować w miejscach o ograniczonej przestrzeni, ponadto zmniejsza ono ogólny ślad węglowy oraz trzyma w ryzach koszty konserwacji i napraw.
Jednak nawet oferując takie korzyści – nie wspominając o kilku innych – chłodzenie termoelektryczne to wciąż dla wielu osób z branży terra incognita. Dzieje się tak, ponieważ nie dysponują wystarczającą ilością informacji i dogłębnym zrozumieniem sposobów, w które chłodzenie termoelektryczne może stanowić elastyczne rozwiązanie w zakresie klimatyzacji w wymagających środowiskach produkcyjnych.
Mając to na względzie, przeanalizujmy pięć kwestii dotyczących chłodzenia termoelektrycznego, których należy być świadomym, aby lepiej zrozumieć, jak ta metoda chłodzenia szaf sterowniczych może pomóc w uwolnieniu niewykorzystanego potencjału.
Pierwszym elementem koniecznym do zrozumienia chłodzenia termoelektrycznego jest przewodnia zasada,
na której opiera się tego rodzaju chłodzenie: efekt Peltiera. Chłodzenie termoelektryczne wykorzystuje prąd elektryczny przepływający przez dwa podobne do siebie przewodniki, co skutkuje pochłanianiem lub uwalnianiem ciepła
w zależności od kierunku przepływu prądu elektrycznego.
Gdy napięcie DC przepływa przez materiał lub przedmiot, jedna strona przedmiotu zrobi się gorąca, podczas gdy druga będzie pozostawać chłodna. Kiedy odwrócimy kierunek przepływu prądu, gorąca strona ostygnie,
a chłodna strona zrobi się gorąca.
Ponadto, ponieważ poziom napięcia ma bezpośredni wpływ na poziom chłodzenia, klimatyzatory termoelektryczne pomagają również regulować lub kontrolować temperaturę wewnątrz szafy sterowniczej. Dodatkowo pomaga to projektantom automatyzacji lepiej wykorzystać możliwości w zakresie klimatyzacji i stworzyć system chłodzenia lepiej dostosowany do potrzeb.
W przeciwieństwie do chłodzenia bazującego na sprężarkach, chłodzenie termoelektryczne, aby zapewnić ukierunkowane chłodzenie, nie jest zależne od złożonego systemu ruchomych części lub wewnętrznych mechanizmów. Ta cecha ma istotne znaczenie, jeżeli naszym celem jest zapewnienie bardziej niezawodnej mocy chłodniczej. Podczas gdy tradycyjne klimatyzatory wykorzystują czynniki chłodnicze, takie jak freon, olej lub roztwory chemiczne wymagające monitorowania i uzupełniania, klimatyzatory termoelektryczne do generowania mocy chłodniczej na stale zadowalającym poziomie nie wymagają monitorowania ani wymiany płynów.
Ponadto klimatyzatory termoelektryczne nie wymagają stosowania filtrów, co pozwala uniknąć żmudnego ręcznego czyszczenia i wymiany filtrów powietrza w celu zoptymalizowania wydajności. Niewymagające regularnej konserwacji klimatyzatory termoelektryczne doskonale nadają się do stosowania w środowiskach produkcyjnych, w których dostęp do klimatyzatora jest trudny lub ograniczony.
Klimatyzatory termoelektryczne można również określić mianem klimatyzatorów półprzewodnikowych, ponieważ komponent klimatyzatora z materiału stałego, stosowany zamiast chemicznego czynnika chłodniczego, pomaga w wymianie ciepła. Chłodzenie termoelektryczne jest zależne od napięcia DC, jednak nie wymaga przepływu energii na stałym poziomie w celu zapewnienia najwyższego poziomu wydajności, a brak czynników chłodniczych lub innych potencjalnie szkodliwych środków chemicznych przyczynia się do zmniejszenia prawdopodobieństwa negatywnego wpływu na środowisko z powodu wycieku lub rozlania.
Klimatyzatory termoelektryczne nie wykorzystują do chłodzenia silników ani sprężarek. Uproszczenie procesów inżynieryjnych i eksploatacji oznacza, że chłodzenie termoelektryczne nie wymaga smarowania ruchomych części w klimatyzatorach, co z kolei zapewnia bardziej niezawodne chłodzenie na stałym poziomie, względnie wolne od awarii lub usterek części składowych.
Klimatyzatory termoelektryczne nie wykorzystują sprężarki, dlatego pod względem opcji mocowania oraz możliwości integracji przewyższają klimatyzatory sprężarkowe i mogą być stosowane do chłodzenia celowanego w ramach środowiska produkcyjnego. Brak ruchomych części składowych przyczynia się do ograniczenia masy klimatyzatorów termoelektrycznych, co umożliwia ich wykorzystanie w szerszym zakresie.
Dodatkowo półprzewodnikowa konstrukcja klimatyzatorów termoelektrycznych sprawia, że są one doskonale przystosowane do użytku w odległych środowiskach lub do zastosowań, w których najważniejsza jest niezawodność lub w których niemożliwe są regularne interwencje personelu.
Chłodzenie termoelektryczne, doskonałe do stosowania w środowiskach przemysłowych cechujących się wysokimi temperaturami otoczenia, ograniczoną przestrzenią i trudnymi warunkami środowiskowymi, jest dobrze przystosowane do użycia w logistyce i w branży spożywczej.
Elastyczność, skalowalność i łatwość integracji mogą pomóc projektantom w przemyśle maszynowym przyspieszyć proces wprowadzania produktów na rynek i zapewnić ukierunkowane chłodzenie zarówno w środowisku wewnętrznym, jak i zewnętrznym.
Producenci artykułów spożywczych mogą czerpać korzyści z klimatyzatorów termoelektrycznych, ponieważ są one odporne na dużą wilgotność, która może występować w zakładach produkcyjnych, a jednocześnie zapewniają wysokie standardy higieniczne, obowiązujące w procesach produkcji żywności.
Producenci artykułów spożywczych mogą czerpać korzyści z klimatyzatorów termoelektrycznych, ponieważ są one odporne na dużą wilgotność, która może występować w zakładach produkcyjnych, a jednocześnie zapewniają wysokie standardy higieniczne, obowiązujące w procesach produkcji żywności.
Linia termoelektrycznych klimatyzatorów firmy Rittal łączy w sobie dużą moc wyjściową i lekką konstrukcję, zapewniając efektywność oraz łatwość integracji z istniejącymi systemami klimatyzacji. Doskonale nadające się do chłodzenia małych szaf sterowniczych termoelektryczne klimatyzatory firmy Rittal mają atesty umożliwiające ich stosowanie na całym świecie, dzięki czemu producenci mogą korzystać z solidnego, niezawodnego chłodzenia w miejscu i czasie, w którym są najbardziej potrzebne.
Chłodziarki termoelektryczne idealnie sprawdzają się w przypadku obudów obsługi czy w przypadku przemysłowych stanowisk pracy. Mogą być montowane pojedynczo oraz w serii, jeśli zachodzi taka potrzeba.